Шахрайством є вид обману або незаконної дії, метою якого є отримання вигоди (зазвичай фінансової) шляхом введення в оману або застосування інших методів обману.
Основними формами шахрайства є обман та зловживання довірою. Під обманом у звичному розумінні розуміють хибні слова, вчинки, дії; невідповідність істині; те, чого немає насправді; брехня. Помилкове сприйняття дійсності, обумовлене неправильним, спотвореним відображенням її органами почуттів, оману. За змістом обман завжди є певне спілкування між людьми, в якому з одного боку виступає особа, що повідомляє неправдиві відомості, брехня, а з іншого – ndash; потерпілий (жертва злочину), якому адресують неправдиві відомості.
При зловживанні довірою винний не вводить потерпілого в оману, а використовує особливі стосунки довіри, які викликають у останнього помилкову впевненість у сумлінності, щирості та правильності дій винного, що й тягне за собою передачу майна чи права на нього. В основі довірчих відносин можуть бути як правові підстави (договір, угода, службове становище), так і інші обставини, що викликають почуття довіри: кревності, особисте знайомство, рекомендації інших осіб, конкретна життєва ситуація тощо.
У сучасних умовах широкого поширення набуло шахрайство у сфері підприємницької діяльності. Проголошена державою свобода підприємницької діяльності дозволила шахраям завдати шкоди величезній кількості людей. Створені ними довірчі товариства, трастові, страхові та фінансові компанії почали активно залучати кошти громадян, використовуючи принцип фінансової піраміди. Однак цей вид шахрайства не новий. Подібні афери вже давно відомі у світовій практиці.
Шахрайство відповідно до чинного законодавства є кримінально-караним діянням, воно часто має серйозні наслідки для жертв, включаючи фінансові втрати.
Відповідальність за шахрайство
Стаття 190КК України встановлює відповідальність за шахрайство.
Заволодіння чужим майном або набуття права на майно шляхом обману або зловживання довірою (шахрайство) карається штрафом у діапазоні від 2 до 3 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадськими роботами на строк від 200 до 240 годин, або виправними роботами на строк до 2 років, або пробаційним наглядом терміном до 3 років, або обмеженням волі той самий термін. Кваліфіковані склади злочинів караються жорсткіше.
Шахрайство щодо фінансових ресурсів, особливо в ситуаціях, де використовується доступ до комп’ютерних систем або мереж, також може мати додаткові покарання. Законодавство України передбачає різні заходи покарання для різних видів шахрайства, залежно від обставин справи та завданих збитків.
У кожному конкретному випадку, вирішуючи питання про притягнення до відповідальності за шахрайство, суд враховує обставини справи, розмір завданих збитків, характер дій обвинуваченого, наявність або відсутність попередніх судимостей, а також інші обставини, які можуть впливати на призначення покарання.
Ви звинувачують у шахрайстві чи ви стали жертвою шахраїв? – Звертайтесь, ми захистимо!